(Essay) O wierszach Pana Jarosława Burgieła

5.0/5 | 13


Poetyka wierszy Burgieła ewoluuje. Nowy zestaw, który mi podesłał, uważam za ciekawy. Są tam pewne, poetyckie dłużyzny, oczywiście. Cechą charakterystyczną Burgieła jest rzeźbienie w słowie, Burgieł nie jest poetą-natchnieniowcem, jest bardziej poetą pewnego, poetyckiego konceptu. Poza tym zwraca u niego uwagę właśnie owo mozolne rzeźbienie w języku, praca nad słowem. Widać, że poeta lubi pisać, że pisanie to dla niego nie tylko rzemiosło, ale również sztuka-zabawa słowem, w końcu rodzaj frajdy oraz odejścia od codzienności, która jest mozolna. Bo też wiersze są rodzajem przeniesienia tego, co codzienne w obręb tego, co poetyckie. Innymi słowy, pewna ambiwalencja świata poetyckiego Burgieła w tym się właśnie zawiera: że jednocześnie wiersze te są codziennością przesycone, i od codzienności uciekają w światy poetyckie.
Są to czasem wiersze-opowieści, albo wiersze-przypowieści, bądź wiersze-baśnie, bajki. Czasem występuje stylizacja na kolędę, która jest wyjątkowo udana i przynosi piękny wiersz. Zauważam u Burgieła mocne tendencje do prozaizacji jego wypowiedzi poetyckiej, dlatego ciekaw jestem jego prozy, która może ze sobą przynieść cechy wysokiej poezji.

Ten tekst został przeczytany w Domu Kultury Podgórze, na spotkaniu z Jarosławem Burgiełem:

Jarosław Burgieł problematyzuje świat. Bada go przy pomocy języka poetyckiego. Świat dla poety jest terenem namysłu i zmagań. Przede wszystkim zmagań o własne istnienie, bo poeta wciąż walczy ze śmiercią, ona jest ciągle blisko, mimo że nie nadchodzi. Flirt ze śmiercią jest u Burgieła wyrafinowany. Zapośredniczony przez muzykę, literaturę, dźwięki, słowa, ludzi. Poeta wielbi stworzenie Boże, ale nie miłością naiwną. Widzi wady, mankamenty i śmiało je piętnuje. Rzadko chwali, częściej gani, można powiedzieć nawet, że czasem humorystycznie i z ironią zrzędzi. Jest to jednak specyficzna nagana poety, który świat wnikliwie komentuje przez filtr własnego ja i własnej wrażliwości. W pewnym sensie widać tutaj sporą miłość do życia przejawiającą się w miłości do słowa. Słowo jest częścią stworzenia, ale również samo stwarza, jest deus ex machina, które wprawia w ruch to, co widzialne i to, co niewidzialne. Przenika przez tę poezję specyficzny duch, który w ruch wprawia dialektykę skrytego i obecnego. Najwięcej u Burgieła widać w puencie, ta jest najmocniej liryczna i najbardziej błyskotliwa. Nie bojąc się tematów wielkich i ostatecznych, nie ucieka poeta od przyziemnego konkretu, jakby to, co namacalne było oczywiste i stanowiło swoistą dźwignię do tego, co ostateczne wielkie, wykraczające poza doczesność.
Droga do transcendencji wiedzie w wierszach Burgieła przez ziemię. Użyłbym określenia, które by mogło przybliżyć charakter tych wierszy: poezja myśląca, poezja problematyzująca.
Nie jest ona w ścisłym sensie filozoficzna, choć nie stroni od filozoficznych pytań, ale docieka poprzez własny, wypracowany język, opisuje sytuacje i zadaje pytania. Jest to z pewnością ciekawe zjawisko poetyckie na mapie współczesnej poezji polskiej, indywidualne, oryginalne.
Nie ma w tej poezji pozerstwa, cwaniactwa, mizdrzenia się, flirtu. Poeta woli flirtować z Panem Bogiem i nieskończonością, aniżeli z czytelnikiem, co tak często dzisiaj czynią młodzi poeci nagradzani sowicie w krajowych konkursach poetyckich. Własna ścieżka, własny głos, wierność raz danemu przyrzeczeniu, ołtarz słowa i ofiara: poezja Jarosława Burgieła.

Dodam, że jest to autor również wierszy religijnych oraz bardzo interesujących refleksji wielkopostnych. Warto go czytać.



 
COMMENTS


My rating

My rating:  

My rating

My rating:  

My rating

My rating:  

My rating

My rating:  

My rating

My rating:  

My rating

My rating:  

My rating

My rating:  

My rating

My rating:  
31.10.2015,  Arkadio

Moja ocena

Interesująca krytyka. Jarosławie... też gratuluję.
My rating:  

My rating

My rating:  

Moja ocena

Panie Michale....Gratuluję PIÓRA....
Jedyne czego wielokrotnie nie przeczytałam to zdania...
*Warto go czytać

Jarosławie Gratuluję cudnej laurki...fachowej...
My rating:  
30.10.2015,  Malwina

My rating

My rating:  

My rating

My rating: